Čo to vlastne je ten orgazmus?

Ženský orgazmus, takisto ako ženské pohlavné orgány je pomerne málo prebádané územie. Stále o nich existuje množstvo mýtov, dohadov a mylných predstáv. Ide o veľmi širokú tému a preto by som sa dnes chcela venovať len jednej časti a teda vysvetlenie toho, čo ten orgazmus vlastne je, aké má podoby a aké najčastejšie mýty o ňom kolujú.

Orgazmus je krátky stav nášho tela, ktorý sa značne líši od toho bežného. Navodzuje pocit uvoľnenia a blaženosti. Vyvrcholenie, ktoré môžeme zažiť počas sexu spôsobí, že sa pohlavné orgány naplnia krvou, sťahujú sa svaly v panvovej oblasti, ježia sa chĺpky a vzdycháme. No existuje aj iný, menej známy druh orgazmu nazývaný aj asexuálny. Môže nastať pri násilí, počas spánku alebo dokonca ho niektoré ženy vedia dosiahnuť bez rozkoše alebo stimulácie genitálií, napríklad aj dýchaním.

Štatistky hovoria, že iba každá tretia žena za svoj život dosiahne orgazmus. Na rozdiel od mužov, ktorý ho dosiahnu takmer pri každom milovaní a teda oveľa jednoduchšie ako ženy.

Vaginálny a klitorisový orgazmus

„Takže ak robím toto a ak cítim tamto, ide o vaginálny či klitorisový orgazmus?“ Ani jeden a zároveň oba. Neexistuje niečo ako vaginálny orgazmus. Z hľadiska biológie k ničomu takému nemôže dôjsť.“ ...„Tak teda je len klitorisový?“ Vlastne áno ale ide o to, že orgazmus je orgazmus, pri vaginálnom sexe je spôsobený najmä klitorisom. Totižto my sme sa v škole (ne)učili, že klitoris je len ten malý výbežok, ktorý sa nachádza v prednej časti vulvy, lenže to nie je pravda. Klitoris je veľký orgán, schovaný za močovou rúrou aj pošvou a pri stimulácii vagíny či ohanbia je možné ho nepriamo dráždiť a dosiahnuť orgazmus.

 

Existuje viacero druhov orgazmov (tantrický, stimulácia bodu G...) ale všetky majú vo všeobecnosti rovnaké prejavy. Celé naše telo môže byť erotogénna zóna, takže by bolo nesprávne tvrdiť, že vyvrcholenie vieme dosiahnuť LEN vďaka klitorisu alebo vaginálnemu sexu. Ako som už spomínala, stále ide o málo prebádané územie, takže možností môže byť neúrekom a najdôležitejšie je si zapamätať, že aj keď tieto základy by mali pasovať na každú zdravú ženu, všetky sme rozdielne a preto aj spôsoby dosiahnutia orgazmu sú určite odlišné a pre každú unikátne.

-Julka