Na záver jedno múdro od autorky knihy " We should all be feminists".

-Saška

Viete, čo je horšie ako byť vrahom? Byť feministkou. Možno je to trošku trúfalé tvrdenie. Ale občas mám taký pocit. A čo je to vlastne ten "feminizmus"? Počula som už rôzne názory. Tak teda aká je jeho oficiálna definícia? Podľa wikipédie ide o rôzne hnutia a politické smery zamerané na postavenie žien v politickej, ekonomickej, sociálnej i súkromnej sfére. V preklade ide o rovnocennosť medzi mužmi a ženami v rôznych sférach života. Samozrejme biológia nepustí a po biologickej stránke si nikdy nemôžeme byť rovnocenní. Muži nikdy nebudú môcť rodiť a ženy nikdy nebudú môcť byť plodné po celý život. 

Ako teda vyzerá taká feministka?

Pravdepodobne to je nejaká stará panna, ktorá nenávidí všetkých mužov, nenávidí celý svet, za to ako sa správa k ženám, neholí sa a jej jedinou náplňou života sú pochody za práva žien, kde sa ide poriadne vykričať. Dobre priznávam. Takto feministka nevyzerá. Aj keď sú stále ľudia, ktorí si to myslia. 

„We should all be feminists“ 

Keď som si tento výrok zadala do google, tak mi vyhodilo knihu od spisovateľky Chimamanda Ngozi Adichie. Hneď som si ju stiahla. Už sa teším, keď si ju prečítam a prinesiem vám ďalšie informácie. Ale späť k pointe. Myslím, že je veľmi jasné, čo sa nám snaží tento výrok povedať. Je jedno, či ste žena alebo muž. Je jedno, že ste na vlastnej koži zatiaľ nepocítili diskrimináciu kvôli tomu, že ste žena. Možno si myslíte alebo sa tvárite, že sa vás to netýka. Ale opak je pravdou. Týka sa to každého jedného. Prečo?

Pretože každý normálny človek verí v rovnoprávnosť medzi pohlaviami. Pretože každý normálny človek sa ani nezamyslí nad tým, prečo by žena nemohla byť prezidentkou. Pretože všetci sme v tom spoločne, či sa nám to páči alebo nie. Všetci máme jedno spoločné, sme súčasťou ľudskej rasy a všetci sme vo svojej podstate rovnakí. A ak chceme ešte nejaký čas na tejto planéte spolu existovať musíme sa navzájom rešpektovať. 

Som feministka a som na to hrdá

Som úplne obyčajné dievča, ktoré sa stále učí, skúša, objavuje a snaží sa pochopiť, kto vlastne je. Rada sa aj pekne oblečie, aj namaľuje. A rozhodne za všetko zlé neviní mužov. A som feministkou. Pretože ak byť feministkou znamená, veriť v to, že žiadne z pohlaví by nemalo byť diskriminované. Potom hrdo môžem prehlásiť, že som feministka a som na to patrične hrdá. 

 

"feministka" novodobá nadávka