Aký je rozdiel medzi depresiou a smútkom?

Na začiatok chcem povedať, že nie som terapeutka, psychologička či psychiatrička. Nie som v danej problematike expert. Ak je tvoj stav vážny, neodkladne vyhľadaj odbornú pomoc. Moje skúsenosti a rady sa nemusia zhodovať s tým, čo by ti odporúčil odborník.

 

Smútok

Začnem tým, čo je nám všetkým dobre známe a teda smútok.

Smútok má viacero podôb. Musím poklopkať, ale na vlastnej koži som zatiaľ nestihla okúsiť všetky z jeho podôb.  Každý jeden typ sa lieči inak. Rozdelila by som ich asi takto:

 

  • Rýchlo príde, rýchlo odíde kind of smútok

  • Dlhší, poriadne rozťahaný kind of smútok

  • Dávam si načas kind of smútok

  • Zdá sa mi, že nikdy neskončí kind of smútok

  • To najtemnejšie miesto v tvojej mysli

 

Smútok si môžeš ľahko pomýliť s depresiou lenže smútok nie je depresia a depresia nie je smútok. Ľudia ktorí majú skúsenosti s oboma, vidia rozdiel lepšie ako „začiatočníci“. Ale niekedy je ozaj ťažké rozoznať ich. Čo som robila ja, keď som týchto dvoch nevedela rozlíšiť bolo, že som začala googliť definície, čo bolo úplne zbytočné, keďže tým strohým definíciám na internete nerozumejú asi ani ľudia, ktorí ich píšu. Samozrejme, že potom nikto nepochopí ten rozdiel. Preto to chcem teraz ja zrozumiteľne zhrnúť do pár riadkov.

 

Smútok je pocit. Dokonca jeden z najbežnejších. Tento pocit príde a odíde tak, ako všetky ostatné. Opísala by som ho ako „ľahký“. Smútok je určite ľahší ako depresia. Aby si mi rozumela, netvrdím, že by sme ho mali brať na ľahkú váhu. Sama dobre viem, že niektoré z jeho podôb sú nesmierne bolestivé. Lenže si myslím(a teraz čerpám z vlastných skúseností), že je ľahšie zbaviť sa ho alebo naň istý čas nemyslieť.

 

Proti smútku mne osobne najviac pomáha byť so svojimi blízkymi. Hovoriť o svojom trápení s kamarátkami je na nezaplatenie. Je veeeľmi dôležité hovoriť o svojich pocitoch. Či už s rodinou, priateľmi alebo sa môžeš zdôveriť ľuďom na sociálnych sieťach. Vždy sa niekto nájde. Vždy je tu niekto, kto ťa vypočuje a je pripravený pomôcť.  Áno, smútok je  sviňa ale dovolí ti cítiť. Dovolí ti žiť. Dokážeš sa od neho odpútať a pomaly sa liečiť. Na druhej strane depresia nie je až tak milosrdná.

 

Depresia

Pre mňa je oveľa zložitejšie vôbec pomenovať depresiu ako celok. Viem, že takisto má veľa podôb a štádií a takisto viem, že ak je to ozaj vážne, je neodkladne nutné kontaktovať odbornú pomoc. Najjednoduchšie by som ju opísala ako prázdny pocit, pocit totálnej mizérie. Klamlivo si myslíš, že neexistuje nič na svete, čo by ťa dokázalo potešiť. Nerozdávaš lásku, ani nijakú neprijímaš. Tento stav mysle ti nedovolí vnímať prítomnosť a preto sa často môžeš cítiť nesústredená, zahĺbená do seba, jednoducho  povedané, odstrihnutá z reality.

 

Depresia je pre mňa do veľkej miery ešte neprebádané územie(znova si musím poklopkať) . Existujú ľudia s chronickou depresiou, čo znamená, že ju prežívajú prakticky stále po dobu niekoľkých mesiacov alebo rokov. Našťastie, toto nie je môj prípad a teda neviem opísať moju skúsenosť a vysvetliť tento typ.  No typ, ktorý som práve naopak zažila už viackrát vám opísať dokážem.

 

Ide o krátkodobú depresiu, niečo ako chvíľkové zatmenie mysle. Môže trvať niekoľko hodín, dní alebo týždňov ale maximálne mesiac alebo dva. Pri tomto type existuje jedno základné pravidlo, ktoré si musíš uvedomiť, ak ju chceš prekonať. Nikdy počas depresie nemáš racionálny úsudok. A preto vždy, keď ti napadne niečo negatívne alebo neskutočne pesimistické počas depresie vedz, že to tak nie je. Všetko cítiš, vnímaš, prežívaš tak stokrát negatívnejšie, ako to v skutočnosti je. Na to nikdy nezabúdaj. Nič nie je také zlé, ako sa ti vtedy zdá.

 

V tom je depresia veľmi rozdielna od smútku. Ako som už spomenula, smútok ti dovolí žiť a vnímať svet taký, aký je. Nie je tomu tak vždy ale niekedy vie byť milosrdný. Depresia taká nie je. Zatemní ti myseľ natoľko, že zabudneš na to, ako sa ti javil svet pred ňou. Depresia je niečo „hlbšie“. Niečo, čo je hlboko v tvojej mysli, tvojom srdci, tvojej duši. Našťastie má aj ona, ako každá bolesť, svoje hranice. Príde moment keď si „upraceš v duši“ a to buď ty sama alebo s pomocou iných. Moment, keď nájdeš svoj vnútorný pokoj a silu posunúť sa ďalej.

 

Smútok a depresia sú dve rozdielne veci. Je dôležité vedieť rozlíšiť jednu od druhej na to, aby si sa mohla úplne vyliečiť. Dúfam, že som ti týmto článkom aspoň trochu pomohla a poradila, ak práve bojuješ s jedním z nich. Prajem ti veľa šťasia

-Julka