Je načase dať slut shamingu zbohom

Bez pochýb každá žena aspoň raz vo svojom živote nazvala inú ženu štetkou, šľapkou alebo aj oveľa horšie. Myslím, že veľká skupina žien tak reagovala v emócii, ovládaná hnevom, čo takisto nie je úplne najlepšie ale dá sa to pochopiť. Čomu ale naozaj nerozumiem je, keď je žena označená ako štetka len preto, že nemá jedného stáleho sexuálneho partnera ale má ich v povedzme krátkej dobe viacero. Nerozumiem tomu, prečo by mala byť takáto žena ponižovaná. Faktom je, že čo sa sexu týka, sme všetci viac alebo menej odlišní.

Každý človek má svoje vlastné, jedinečné predstavy, nároky, libido môže mať vyššie alebo znížené, neexistuje jeden rovnaký meter pre všetkých ľudí. V rámci týchto odlišností je však nutné povedať, že sex síce nemá žiadne hranice ale stále sa rozlišuje, čo je zdravé a čo už nie. Osobne nevidím nič nezdravé na tom, keď má žena vyššie libido ako zvyšok žien alebo väčšina mužov. Nemyslím si, že je to dôvod na odsudzovanie a samozrejme, nie som jediná ani prvá, čo si to myslí.

SlutWalk je medzinárodné hnutie, ktoré bojuje za koniec „rape culture“ alebo inak povedané kultúry, v ktorej sú znásilnenia, slut shaming, victim shaming alebo sexuálne zneužívanie tolerované. Problém slut shamingu teda nie je taký nevýznamný ako by sa mohlo zdať, ale dotýka sa viacerých, ešte závažnejších problémov v spoločnosti.

Väčšinou sa obeťou slut shamingu stávajú ženy s akoukoľvek orientáciou alebo v súčasnosti aj muži homosexuáli. Len málokedy sú terčom posmechu heterosexuálni muži. Neexistuje slovo „štetka“ v mužskom rode, pretože spoločnosť nesúdi mužov podľa množstva sexuálnych partnerov. Ale prečo by to takto malo byť? Prečo by sme mali súdiť jedno pohlavie inak ako to druhé? A keď už nepozeráme na pohlavie, tak prečo súdiť mužov pre ich odlišnú orientáciu? Nemyslím si, že toto je správne a aj preto je načase dať slut shamingu zbohom.

-Julka