Vedecké okienko:

Vaginálna mykóza je ochorenie pre ženy nie príliš príjemné, ale pomerne časté. Je vlastne najčastejším ochorením, kvôli ktorému ženy navštevujú ordináciu gynekológa. Tri zo štyroch žien prekonajú toto ochorenie aspoň raz za život, takmer polovica z nich ňou trpí opätovne. 

Vaginálna mykóza je zápalové ochorenie, ktoré je v 80 percent spôsobené mikroskopickou hubou Candida albicans. Tá vyvoláva typické, veľmi nepríjemné ťažkosti, ako sú napríklad: svrbenie, biely tvarohový výtok, pálenie a rezanie pri močení, opuch rodidiel, začervenanie vulvy a bolesť pri pohlavnom styku.

 

Moje posledné 2 týždne prázdnin neboli úplne také ako by som očakávala. Prv ma začalo škrabať v hrdle. Nastala menšia panika. Neskôr sa zistilo, že ide o angínu. Boli mi nasadené antibiotiká. Liečila som sa. V momente, keď som si myslela, že už som zdravá, začala ma svrbieť vulva. Toto je moja prvá skúsenosť s vaginálnou mykózou, takže som prv nechápala, čo sa deje.

Predstavovala som si rôzne scenáre. Zároveň som tuho rozmýšľala, kde, čo, kedy. Celú noc som nespala, pretože to hrozne svrbelo a tak isto ma poháňal adrenalín a zúfalstvo v jednom. Prečítala som každú stránku na internete a snažila sa prísť na to, čo sa so mnou deje. Nakoniec som sa dočítala na jednej stránke, že takéto príznaky, aké som mala, sú veľmi bežné po angíne. Keďže antibiotiká vám rozvracajú mikroflóru v tele. A tým pádom mikroorganizmy, ktoré sa v pošve bežne nachádzajú sa začnú množiť. A to spôsobuje to nepríjemné svrbenie, pálenie a všetky ťažkosti spojené s mykózou.

Aj napriek tomu, že som už vedela, čo by to asi mohlo byť. Bola som zmätená a cítila som sa veľmi špinavo. Keď som to povedala mamke, tá hneď vedela o čo ide. A ja som postupne začala zisťovať, že je to veľmi bežná vec a dosť častá. Začala som používať canesten krém, obmedzila cukor a na raňajky jem biely jogurt s cesnakom, čo vôbec nie je tak zlé. Dnes je tretí deň, čo sa s tým potýkam a musím povedať, že je to lepšie.

Akonáhle som zistila, že je to úplne bežné a normálne, spadol mi veľký kameň zo srdca. Jasné, stálo ma to svrbelo, ale pocit, že neviem, čo sa deje, hlavne, ak ide o tak veľmi intímnu časť vášho tela, ma desil najviac. A toto je vlastne celý cieľ tohto článku. Napísať vám niečo málo o mykóze. Ak si to chcete preštudovať viac, na internete je kopu článkov. Napísať vám o mojej skúsenosti. Vôbec tu nejde o to, že by ste sa o to nedostatočne starali. Postihne to skoro každú ženu a dôvody sú rôzne. Kvasíme (skoro) všetky.

-Saška

 

Kvasím, kvasíš, kvasíme (skoro) všetky