Poprosím vás, aby ste tento článok čítali s otvorenou mysľou.

Na začiatok sa trošku otestujeme. Mali by ste vojsť do dvoch miestností. V jednej by boli samé ženy a v druhej samí muži (hetero, cis muži). Ak by ste vchádzali do miestnosti plnej žien, čo by vám behalo po rozume? Ja by som pravdepodobne nemala žiadny problém vojsť do tejto miestnosti, necítila by som nijaké nebezpečenstvo, pravdepodobne by som sa na seba pred tým nepozrela stokrát do zrkadla, či vyzerám dobre. A ako by ste sa cítili, keby ste mali vojsť do miestnosti plnej mužov? Vtedy by mi v kuse behalo po rozume, či som dostatočne upravená, či nemám kruhy pod očami, či mám dobre oholené nohy atď.

Možno si teraz hovoríte, ale aj ženy sa vedia kritizovať. Áno, vedia. Možno je to preto, lebo samé majú nejaké komplexy. V našej spoločnosti sú nastavené určité štandardy ako by žena mala vyzerať a ako nie. Ale to je téma na iný článok. Bohužiaľ občas sa ženy navzájom zhadzujeme aj kvôli mužom. Neustále sa snažíme bojovať o ich pozornosť. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že v skutočnosti problémom nie je žiadna žena? Je to systém, v ktorom sme vychovávané. Systém, v ktorom nás učia, že sa musíme o seba starať, aby sme si našli manžela, mali deti a žili štastne až do srmti. Všetky tie seriály, filmy, ktoré pozeráme. Americké romantické filmy, kde si žena ide až nohy dolámať, aby zaujala nejakého muža. A prečo? Pretože potrebujeme od nich nejaké potvrdenie o našej kráse?

Nie, nie a ešte raz nie.

Tento rok som začala študovať na vysokej škole a cestujem MHD veľmi často. A práve tam som si všimla môj problém. Neustále som sa kontrolovala, neustále som mala v hlave, že musím vyzerať dobre, lebo možno toto je ten deň, keď stretnem môjho princa. Myslela som si, že môj problém je ten, že mi ešte stále záleží na tom, čo si iný myslia. Ale to nebol ten problém. Ak by v tej MHD boli samé dievčatá, bolo by mi to jedno, neriešila by som, ktorá si o mne, čo myslí. Takže na jednej strane som bola človek, ktorý si ide svoje, ale na druhej strane, ak išlo o mužov, už mi to nebolo tak jedno, veď nikdy neviete, kedy ho stretnete, že? Musíme si uvedomiť, že toto nie je náš údel. Nie sme tu od toho, aby sme sa páčili chlapcom. Našu krásu nedefinuje nikoho záujem o nás. Boli sme krásne aj predtým a budeme krásne aj potom.

"Heternomative society" – spoločnosť, kde prevláda a preferuje sa heterosexuálny spôsob života, často spojovaná s homofóbiou, heterosexizmom, spoločnosť v akej žijeme teraz

Prečo vám tu o tom píšem? Pretože, teraz ruku na srdce. Zamysleli ste sa niekedy, že napríklad v tej MHD by ste sa mohli páčiť aj nejakému dievčaťu? Ak vám je táto predstava nepríjemná, tak pravdepodobne ste ovplyvnení tzv. „heterormative society“ viac ako ste si mysleli. Nie je nič zlé na tom, ak by ste sa aj páčili  nejakej žene a nie je nič zlé ani na tom, ak by sa vám nepáčila.

Je síce pekné, že som vám o tom napísala, ale ako to zmeniť?

  1. Musíme si uvedomiť, že takéto nastavenie v sebe máme. (Nie je to ľahké a je veľmi ťažké si to priznať.)  
  2. Začať si všímať seba. Ak nastupujem do MHD, idem mestom, som v reštaurácií, aké pocity to vo mne vyvoláva, ako sa menia moje pocity, keď vojde do miestnosti muž a aké, keď žena.

 

Stále mám v sebe toto nastavenie. Postupne si však uvedomujem, že žiadna z nás nepotrebuje žiadne potvrdenie našej krásy. Od nikoho. Ste krásne, každá jedna. Ak ste si kúpili včera nejaké nové šaty, tak si ich na seba dajte. Namaľujte sa, pozrite sa do zrkadla a povedzte si, aké ste pekné. To stačí, nikto iný vám to nemusí schváliť.

-Saška

Nepotrebujeme od mužov potvrdenie o našej kráse