Život. Občas komplikovaný, smutný, ale aj úžasný a vzrušujúci. Uvedomujeme si, že nemôže ísť vždy všetko podľa nášho plánu. No, ak nejde, vždy nás to prekvapí a rozhodí.

Ja som osobne veľký plánovač. Nie v zmysle, že viem presne, že čo budem o pár rokov robiť.Viem, že nad tým nemám žiadnu kontrolu. Rada si plánujem týždne. Hlavne počas leta. Unikla mi však jedna vec. Nemám kontrolu ani nad tým. Niekedy zo dňa na deň sa vám vie život zmeniť, zmenia sa plány.

Rada si riadim svoj život sama a keď mi do toho vstúpi niekto, nie som z toho dvakrát nadšená. Ale stane sa. Každému sa už minimálne raz stalo, že niečo nešlo úplne podľa jeho plánu. Určite viac ako raz. A čo s tým teraz?

Mohli by sme sa začať ľutovať. Priznávam, ešte som sa úplne nezbavila tohto zlozvyku. Každý si občas zanadáva ako život nie je fér, prečo práve vy a čo ste komu urobili. Bohužiaľ, sebaľútosť je bludný kruh. A treba z neho rýchlo von. Ale ako?

1. Vďačnosť. Ako náhle si začnete menovať všetky tie veci, za ktoré ste vďačný a to že veľa ľudí má toho dosť, vrátane mňa. Zrazu sa prichytíte pri tom, ako sa váš pohľad na situáciu mení. Vidíte svoj život v pozitívnejšom svetle.

2. Vypnite si upozornenia alebo wi-fi úplne. Možno aj celý mobil. Ďaleko od neho. Už sme raz písala článok ako sociálne média majú veľký dopad na našu psychiku. A keď sa už aj tak necítite najlepšie, nezhoršujte si to. A hlavne predpokladať, že všetci žijú tak úžasný život ako ho prezentujú na sociálnych sieťach je blbosť. Všetci máme niečo s čím sa musíme vyrovnať, čím si musíme prejsť.

3. Masturbácia. Vtedy sa vylučujú do mozgu hormóny endorfíny, ktoré pôsobia ako skvelá prevencia depresií. Hladina stresového hormónu vtedy klesá. 

4. Vyrozprávajte sa z toho. Nechajte vaše emócie prejsť cez vás. Ak sa cítite naštvane, smutne. Povedzte to niekomu, napíšte. Ak nemáte komu, vypíšte sa do diára alebo sa natočte. 

5. Plačte. Ja plačem skoro stále. Viem, že sa potom budem cítiť lepšie. 

6. Hlavne nepredpokladajte, že to všetko prejde hneď. Nechcite sa hneď cítiť lepšie. Toxická pozitivita vám vie tiež veľmi uškodiť. Všetko chce čas. A vy máte len toľko času, koľko potrebujete.

Hlavne všetky vaše pocity sú oprávnené. Nenechajte nikoho, aby vám povedal, že preháňate alebo že to nie je až také zle. Ak vám na niekom skutočne záleží, tak ho vypočujete a budete tu pre neho a nebudete spochybňovať jeho pocity. Vy neviete úplne presne, čo ten človek cíti a tváriť sa, že viete viac ako on, je sebecké a trošku toxické.

Tak ako veríte, že po každom daždi vyjde slnko, tak, tak isto aj vám bude lepšie. 

-Saška

 

Po každom daždi vyjde slnko