Na túto konverzáciu ešte veľa ľudí nie je pripravených. Preto som sa o tom rozhodla napísať.

Odborníkmi definujú prostitúciu ako „poskytovanie sexuálnych služieb z ekonomických dôvodov“. Týmto dôvodom však nemusí byť nutne chudoba či aktuálna núdza. Niekedy prostituujúce ženy považujeme za obete, inokedy zas ich správanie odsudzujeme.

Zákon na Slovensku prostitúciu síce nezakazuje, ale ani nepovoľuje. Jednoducho povedané, prostitúcia je u nás takmer ignorovaná. Má charakter protispoločenskej činnosti. 

Minule v mojej rodine niekto spomenul prostitútky a ja som povedala, že ich podporujem a že si myslím, že by si zaslúžili väčšie uznanie. Keby ste videli ich tváre. Ako keby som im povedala, že som niekoho zabila.

Keďže sa tvárime, že niečo ako prostitúcia neexistuje. Tak ženy, ale samozrejme aj chlapov, vystavujeme veľkému riziku. Nevieme ich ochrániť pred pohlavne prenosnými chorobami. Väčšina ľudí na Slovensku by si povedalo, tak nech to potom nerobia. Viete, to je to isté ako keby ste povedali bezdomovci nech si nájde prácu. Ak by sa prostitúcia stala legálnou, mohli by tieto ženy, ale aj chlapi chodiť na pravidelné prehliadky. Ak by došlo k nejakej trestnej činnosti páchanej na ženách, mohla by to riešiť polícia.

Je viacero dôvodov prečo by niekto začal s prostitúciou. Môžu byť k tomu ženy prinútené. Či už nejakou osobou alebo ich k tomu prinútia okolnosti, chudoba, dlhy. Niektoré ženy majú vyššie libido. Myslím, že v 21. storočí by sme mohli chápať, že ženy môžu mať rady sex. A keby sme sa ako spoločnosť posunuli a brali prostitúciu ako normálnu prácu. Potom by sa aj ženy nemuseli cítiť zahanbene.

Vieme ako sa u nás povie ženám, ktorých prácou je prostitúcia. To prispieva len k ďalšiemu slut-shamingu v spoločnosti. Čo vedia k nejakej mylnej predstave, že ženy si nemôžu užívať sex. Prednedávnom som čítala jeden tweet, ktorý znel „kazda holka ktera vydelava na nadrzenosti chlapu je u me kralovna“. A viete si asi predstaviť tie komentáre pod tým. Akú úctu môžeš mať k ženám, keď ich za to, čo by robila tvoja priateľka zadarmo nazývaš ku***mi? Odpoveď asi poznáte.

Spoločnosť sa neustále mení a tak isto aj názory spoločnosti na rôzne témy. A len preto, že niečo nebolo akceptované v minulosti neznamená, že nemôže byť teraz. Ak by to tak bolo, tak by sme sa ako spoločnosť neposúvali a napríklad také otrokárstvo by bolo stále v poriadku. Ale na to hlavne treba jednotlivcov s otvorenou mysľou, ktorí aj skutočne počúvajú a neboja sa zmeniť názor.

-Saška

Prostitúcia ako bežná práca