Sociálne siete vážne poškodzujú naše duševné zdravie

Fakt, o ktorom v súčasnosti vie, alebo by aspoň mal vedieť hádam každý. No aj napriek tomu, že ho vieme, mám pocit, že si ho neuvedomujeme v celom rozsahu.

Podľa výskumov, je najnebezpečnejším zo sociálnych sietí Instagram a hneď za ním Snapchat. Dokážu vyvolávať pocit nerovno cennosti, úzkosť a môžu viesť aj ku depresii. Sú také nebezpečné najmä preto, lebo sa cez nich dá realita veľmi jednoducho skrášliť.

Myslím, že každý, kto má účet na Instagrame dlhšiu dobu si tento fakt uvedomuje, no je veľmi ľahké na neho zabudnúť ak scrolujeme bez rozmýšľania niekoľko hodín a ani netušíme, ako nám to, čo vidíme, poškodzuje mentálne zdravie. Ja sama sa často pristihnem, ako sa pri pohľade na fotku porovnávam s jej autorkou. A verte mi, z porovnávania ešte nikdy nič dobré nevzišlo. Po chvíli ma to prestane baviť a ja sa začnem zbytočne a pridlho zamýšľať nad tým, prečo aj ja nie som práve teraz niekde v bare plnom ľudí ale namiesto toho, ležím v posteli a zaujíma ma ten skvelý život všetkých ľudí naokolo, len ten môj nudný mi akosi uteká pomedzi prsty. Ak toto dokáže jedna fotka, predstavme si, čo dokáže takéto scrolovanie dlhodobo.

Nehovoriac o Instagramových „modelkách“, ktoré by bez Face Tune nemali na fotkách ani zopár like-ov, po ktorých tak veľmi túžia. Síce môžu byť krásne ale pomocou všelijakých úprav zo seba urobia akúsi dokonalú predstavu, ktorá ale určite nie je reálna. Platí, že : „Dokonalé ženy nie sú skutočné a skutočné ženy nie sú dokonalé.“

Ďalší zaujímavý fakt, ktorý som sa dozvedela len nedávno sa týka Insta stories a myslím, že platí aj pri Snapchate. Ide o to, že fotky, či videá na Insta story a Snapchate sú veľmi krátke a teda nás zaujmú len na pár sekúnd, kým si neotvoríme ďalšie a ďalšie. Čo v konečnom dôsledku, pri dlhodobom pozeraní na tieto príspevky spôsobuje, že sa dokážeme sústrediť na kratšiu a kratšiu dobu, čo nám v práci alebo v škole veľmi nepomôže.

Myslím, že všetci (vrátane mňa) sme na sociálnych sieťach tak veľmi závislí, že nejaký účinný liek neexistuje, no malo by byť vo vlastnom záujme každého obmedziť ich a možno nesiahnuť po mobile vždy, keď sa trocha nudíme.

-Julka